Kolejny wywiad z konsultantem krajowym dotyczy dziedziny, którą również niektórzy nazwą „na krawędzi” – bo wielu ekspertów uważa, że trzeba ją zmienić i zamienić z modelu szpitalnego na całkowicie ambulatoryjny. Mowa o dermatologii z wenerologią.
Polemizuje z tą tezą prof. nadzw. dr hab. n. med. Witold Owczarek, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii, pokazując w naszym wywiadzie całe spektrum chorób dermatologicznych, z nowotworami skóry włącznie, jak i możliwościami zabiegowego leczenia w dermatologii w chwili obecnej.
Rozmawiamy o wzroście liczby przypadków chorób wenerycznych w Polsce. Ale przede wszystkim poruszamy temat, który jak w soczewce skupia zainteresowania kilku dziedzin: dermatologii, chirurgii naczyniowej, angiologii, flebologii i interny, a więc przewlekłej choroby żylnej. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to nie tylko interna czy chirurgia naczyniowa, ale właśnie gabinet dermatologiczny, do którego trafia pacjent z niepokojącymi go zmianami na skórze, czasem już z wyraźnym zespołem pozakrzemowym czy nawet owrzodzeniem żylnym.
Jak leczyć takich chorych?
Jaki algorytm postępowania przyjąć?
Jakie mamy nowe terapia w tym względzie?
EKSPERCI
prof. nadzw. dr hab. n. med. Witold Owczarek – specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej. Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, specjalista drugiego stopnia w zakresie dermatologii i wenerologii, profesor nadzwyczajny i kierownik Kliniki Dermatologii CSK MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał w 2011 roku. Od wielu lat w swojej prywatnej praktyce zajmuje się dermatologią estetyczną. Jest przewodniczącym Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego Ciężkiej Postaci Łuszczycy Plackowatej oraz członkiem Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych. Ponadto pełni funkcję przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Chorych na Zaawansowanego Raka Podstawnokomórkowego Skóry oraz przewodniczącego Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Jest konsultantem krajowym w zakresie dermatologii i wenerologii Wojskowej Służby Zdrowia. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD), Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Estetycznej i Kosmetycznej (ESCAD) oraz należy do Sekcji Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Jest autorem i współautorem licznych prac i doniesień w czasopismach krajowych i zagranicznych.
prof. dr hab. n. med. dr h. c. Krzysztof J. Filipiak, FESC – kardiolog, internista, hipertensjolog, farmakolog kliniczny (4 specjalizacje); JM Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (UM MSC), Dyrektor Instytutu Nauk Klinicznych UM MSC, były prodziekan, prorektor i przewodniczący rady dyscypliny nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM); past-prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; gubernator na Polskę – ISCP – International Society of Cardiovascular Pharmacotherapy; prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji w Warszawie. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 37. roku życia, będąc w chwili mianowania najmłodszym profesorem kardiologii w Polsce. Autor ponad 500 publikacji indeksowanych w bazie PubMed; wg Google Scholar (czerwiec 2022): 8257 cytowań, Hirsch index 42.
ORGANIZATOR
PARTNER ODCINKA
PARTNERZY CYKLU | ||