WEBCASTY

Zdrowie na krawędzi z konsultantem krajowym w dziedzinie geriatrii

W serii rozmów z konsultantami krajowymi „Zdrowie na krawędzi” – poruszamy temat seniorów. A więc konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii – prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski. Pan Profesor pracuje w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, jest geriatrą, internistą i specjalistą chorób płuc. W naszej rozmowie nie mogło więc zabraknąć tematów oceny tego, jak wygląda opieka nad seniorami w Polsce, jak zdefiniować wiek senioralny, na co zwracać uwagę. Dyskutujemy o zespole kruchości, o nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach lipidowych, cukrzycy, przewlekłej chorobie nerek, migotaniu przedsionków. O nowoczesnym leczeniu seniorów, jak i profilaktyce – szczepieniach przeciwgrypowych i przeciwpneumokokowwch.

 

EKSPERCI

prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski – specjalista w dziedzinie geriatrii, chorób płuc i chorób wewnętrznych. Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył w 1995 roku. Przez kilka lat pracował w Wojskowym Szpitalu Gruźlicy i Chorób Płuc w Otwocku, a następnie w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2001 roku, a w roku 2006 stopień doktora habilitowanego. W roku 2011 uzyskał tytuł profesora. Od roku 2016 kieruje nowo powstałą Kliniką i Polikliniką Geriatrii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.  Pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii. Jest autorem  i współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu immunologii, alergologii, chorób płuc, chorób wewnętrznych i geriatrii.

prof. dr hab. n. med. dr h. c. Krzysztof J. Filipiak, FESC – kardiolog, internista, hipertensjolog, farmakolog kliniczny (4 specjalizacje); JM Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (UM MSC), Dyrektor Instytutu Nauk Klinicznych UM MSC, były prodziekan, prorektor i przewodniczący rady dyscypliny nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM); past-prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; gubernator na Polskę – ISCP – International Society of Cardiovascular Pharmacotherapy; prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji w Warszawie. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 37. roku życia, będąc w chwili mianowania najmłodszym profesorem kardiologii w Polsce. Autor ponad 500 publikacji indeksowanych w bazie PubMed; wg Google Scholar (czerwiec 2022): 8257 cytowań, Hirsch index 42.

 

 

    ORGANIZATOR

      

   

          PARTNER ODCINKA  

       

 

   
                                             PARTNERZY CYKLU 

  

 

 

 

 

PRODUKCJA PROGRAMU