WEBCASTY

Szczepienia przeciw pneumokokom u pacjentów 65 + z cukrzycą

W Polsce populacja pacjentów z cukrzycą to około 3 milionów osób, z czego ponad 90% to dorośli pacjenci z cukrzycą typu 2., w większości obciążeni innymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego. Po wprowadzeniu nowoczesnej skali SCORE-2-DIABETES według rekomendacji ESC (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego), okazuje się, że większość z nich to osoby dużego i bardzo dużego ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlaczego te osoby warto szczepić przeciwko pneumokokom? Dlaczego można to robić równoczasowo ze szczepieniem przeciw grypie? O tym wszystkim dyskutujemy z dr med. Pawłem Kucą – specjalistą zarówno diabetologii, jak i pulmonologii.

EKSPERCI

prof. dr hab. n. med. dr h. c. Krzysztof J. Filipiak, FESC – kardiolog, internista, hipertensjolog, farmakolog kliniczny (4 specjalizacje); JM Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (UM MSC), Dyrektor Instytutu Nauk Klinicznych UM MSC, były prodziekan, prorektor i przewodniczący rady dyscypliny nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM); past-prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; gubernator na Polskę – ISCP – International Society of Cardiovascular Pharmacotherapy; prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji w Warszawie. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 37. roku życia, będąc w chwili mianowania najmłodszym profesorem kardiologii w Polsce. Autor ponad 500 publikacji indeksowanych w bazie PubMed; wg Google Scholar (czerwiec 2022): 8257 cytowań, Hirsch index 42.

dr n. med. Paweł Kuca – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc i diabetologii. Absolwent studiów podyplomowych z bioetyki i prawa medycznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz zarządzania w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim. Pracownik naukowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje w Zespole Oddziałów Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie oraz w Poradni Diabetologicznej w Tłuszczu. Konsultant Kliniki Budzik dla Dorosłych w Warszawie. Członek Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, European Respiratory Society i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Współautor prac oryginalnych, doniesień zjazdowych i rozdziałów w podręcznikach, poświęconych zatorowości i nadciśnieniu płucnemu, chorobom osierdzia, niewydolności oddychania i niedoborowi alfa-1 antytrypsyny.

 

 ORGANIZATOR

 

 PATRON

  

 

PRODUKCJA