WYDARZENIA

POST-ESC 2024

„Post-ESC” to nasza wieloletnia konferencja podsumowująca coroczny kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) – najważniejszego wydarzenia edukacyjnego dla każdego europejskiego kardiologa, internisty, lekarza rodzinnego leczącego choroby układu krążenia. To konferencja, która stale ewoluuje, a od niedawna opatrzona jest logiem Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI i realizowana w jednym z najnowocześniejszych studiów transmisyjnych w Polsce.

 

Po co tworzymy konferencję „Post-ESC”? Na kongresie ESC, zawsze odbywanym na przełomie sierpnia i września, spoczywają oczy całego lekarskiego świata dziedzin sercowo-naczyniowych. Dlaczego? Bo kardiologia to jedna z pierwszych specjalizacji medycznych  w Europie, która zrezygnowała z publikowania krajowych wytycznych leczenia. Wytyczne ESC publikowane co roku na temat wybranych schorzeń układu krążenia, tłumaczone są po prostu na języki narodowe poszczególnych krajów i w ten sposób wytyczne ESC obowiązują każdego kardiologa praktykującego na naszym kontynencie i w krajach stowarzyszonych innych kontynentów. W Polsce, w której ostatnio czas tłumaczenia na język polski niektórych wytycznych ESC i ich druk zabierał „Kardiologii Polskiej” nieco czasu, tym bardziej ważne jest szybkie dostarczenia polskim lekarzom omówienia nowości i nowych wytycznych ESC z 2024 roku.

ESC w 2024 roku kończy się w Londynie w poniedziałek 2 września. My konferencję „Post-ESC” zorganizowaliśmy dzień później, we wtorek 3 września 2024 roku w nowoczesnym studiu w Warszawie – w siedzibie Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny (PTPM) – Medycyna XXI. Prezentacje kończyliśmy jeszcze w samolocie.

W tym roku niezwykle ważne wytyczne 4 schorzeń: nadciśnienia tętniczego, migotania przedsionków, przewlekłych zespołów wieńcowych (dawniej: stabilna choroba niedokrwienna serca) oraz schorzeń naczyń obwodowych i aorty.

 

AGENDA

Nowe wytyczne ESC dotyczące przewlekłych zespołów wieńcowych 2024
prof. dr hab. n. med. dr h. c. Krzysztof J. Filipiak, FESC /25 min/

Nowe wytyczne ESC dotyczące nadciśnienia tętniczego 2024
prof. UM dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC /25 min/

Nowe wytyczne ESC dotyczące migotania przedsionków 2024
prof. dr hab. n. med. dr h. c. Krzysztof J. Filipiak, FESC /25 min/

Nowe wytyczne ESC dotyczące choroby obwodowych naczyń tętniczych i aorty 2024
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Krasiński /25 min/

Najważniejsze badania akronimowe z ESC 2024
prof. UM dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC /25 min/

Dyskusja, sesja pytań i odpowiedzi
/25 min/

 

EKSPERCI

prof. dr hab. n. med. dr h. c. Krzysztof J. Filipiak, FESC – kardiolog, internista, hipertensjolog, farmakolog kliniczny (4 specjalizacje); JM Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (UM MSC), Dyrektor Instytutu Nauk Klinicznych UM MSC, były prodziekan, prorektor i przewodniczący rady dyscypliny nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM); past-prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; gubernator na Polskę – ISCP – International Society of Cardiovascular Pharmacotherapy; prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji w Warszawie. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 37. roku życia, będąc w chwili mianowania najmłodszym profesorem kardiologii w Polsce. Autor ponad 500 publikacji indeksowanych w bazie PubMed; wg Google Scholar (czerwiec 2022): 8257 cytowań, Hirsch index 42.

prof. UM dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC – adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kierownik Pracowni Kardiometrii. Past-Przewodniczący Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Posiada tytuł Fellow of the European Society of Cardiology (FESC). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), Klubu 30 PTK, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), Towarzystwa Internistów Polskich (TIP) oraz ESC Working Group on Cardiovascular Pharmacotherapy. Autor lub współautor około 300 publikacji z dziedziny kardiologii w czasopismach polskich i zagranicznych, 5 monografii, a także ponad 50 rozdziałów w książkach. Główne zainteresowania to: farmakoterapia kardiologiczna, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, niewydolność serca, choroba wieńcowa oraz zaburzenia rytmu.

prof. dr hab. n. med. Zbigniew Krasiński – kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Wewnątrznaczyniowej, Angiologii i Flebologii Uniwerytetu Medycznego w Poznaniu. W latach 1987–1993 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Studia ukończył z wyróżnieniem. Jeszcze jako student, w latach 1991–1992, pełnił funkcję asystenta w Katedrze Anatomii Prawidłowej. W 1993 roku rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń AM w Poznaniu. Zajmował stanowisko asystenta stażysty (1993–1994), później asystenta (1994–2000), starszego asystenta (2000–2002), adiunkta (2002–2009) i profesora nadzwyczajnego (2009–2011). Ukończył specjalizację drugiego stopnia z zakresu chirurgii ogólnej (2000), specjalizację z chirurgii naczyniowej (2003), transplantologii klinicznej (2011) i angiologii (2017). 26 kwietnia 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie pracy pod tytułem „Badania nad patogenezą żylaków pierwotnych kończyn dolnych”. Stopień doktora habilitowanego otrzymał 12 marca 2008 r. na podstawie dysertacji pt. „Badania struktury i właściwości mechanicznych żył i kończyn dolnych używanych jako materiał do rekonstrukcji tętnic”. 7 grudnia 2011 r. nadano mu tytuł profesora nauk medycznych. Zbigniew Krasiński w latach 2008–2012 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki i stopni naukowych Wydziału Lekarskiego II UM w Poznaniu. W latach 2012–2016 i 2016-2019 był dziekanem tego wydziału. W latach 2019-24 został wybrany na prorektorem UMP, zaś po wyborach w bieżącym roku od 1.września 2024 będzie pełnił zaszczytny urząd Rektora poznańskiej uczelni w kadencji 2024-2028. Od 2009-2018 r. był konsultantem wojewódzkim w zakresie chirurgii naczyniowej w Lubuskiem, a od 2018 pełni tę funkcje w Wielkopolsce. Jest autorem pponad 400 publikacji o IF 340. Prof. Krasiński jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, European Association for Transluminal Surgery. Piastuje zaszczyt bycia Prezesem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego i Prezesem elektem Polskiego Tow Chir Naczyniowej. Należy również do komitetu redakcyjnego Polskiego Przeglądu Chirurgicznego i zasiada w Komisji Ewaluacji Nauki. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

   ORGANIZATOR

  

 

 PATRONAT

    

PRODUKCJA KONFERENCJI ONLINE

INFORMACJE

03.09.2024

18:00

POZOSTAŁO DO WYDARZENIA